شرقشناسی روسی

با سلام

بازدیدکننده محترمی خواسته بودند درباره شرقشناسی در روسیه(درستر به  زبان روسی) و هلند کتابی معرفی کنم.بنده به دلیل عدم آشنایی با زبان روسی وزبان هلندی در این حوزه مطالعه چندانی نداشتم اما افراد فاضلی در ایران هستند که به این حوزه پرداخته اند.ناگفته نماندکه کشورهای عرب زبان در بازشناسی شرقشناسی در روسیه بیشتر از ما فعالیت کرده اند چنانکه نخست کتاب (تاریخ نوشته های جغرافیایی جهان اسلامی )از کراچکوفسکی به زبان عربی ترجمه و پس از آن به پارسی برگردانده شد.از جمله آثاری که  می توان درباره تاریخ شرقشناسی روسی به آن اشاره کرد کتاب(اضاءات علی الاستشراق الروسی) نوشته دکتر فاطمه عبدالفتاح است که در سال2000م از سوی اتحادیه نویسندگان عرب به چاپ رسید.این کتاب در پایگاه اینترنتی(www.awu-dam.com)  قابل درسترسی است.

با سپاس

/ 3 نظر / 22 بازدید
شیخ صدر الدین

سلام واقا نقد پذیری و تواضعتان را میستایم!پس بنده با کمال میل به وبلاگتان سر خواهم زد هر از گاهی!یه مطلب دیگه اینکه صفحات و عکس وبلاگتان جالب و واقعا تاریخ و گذشته را تداعی میکند! اینکه متواضعانه گفتید به زبان روسی هلندی آشنا نیستید در جواب میتوان گفت شما حداقل بر 2زبان تسلط دارید این افتخار بزرگی است!در مورد روسیه و هلند مقالات بسیاری از فهرست مقالات ایرج افشار پیدا کردم!برایم کافی بود کتاب شرق شناسی دکتر همتی گلیان هم خیلی به دردم خورد!شرق شناسی ادوارد سعید هم راه گشای بسیاری مطالب بود!

شیخ صدر الدین

سلام میگم این خاورشناسی در روسیه و اروپا تالیف بارتولد اگه پیدا کردین بدزدینش بدین به من از وقتی کتابشو خوندم شیفته شخصیتش شدم! ما که نه تو دانشگاهمون و نه تو شهری که هستیم تونستیم پیداش کنیم منت استاد کشیدیم از خونشون برامون آورد و بعد پس گرفت...و الان تا یه چیز میشه سرکلاس منت میذاره چند لیتر بنزین مصرف کردم و این حرفا....خلاصه نابرده رنج گنج میسر نمیشود.....

دیوان سالاری

سلام جوون تو زنجان اینترنت قطعه؟ خیلی وقته میام و تغییری در وبت نمی بینم. آرزومند سرافرازتر بودن شمت هستم.