مطالعات اسلامی آکسفورد آنلاین


باسلام

نوشتار زیر ترجمه معرفی پایگاه اطلاع رسانی "مطالعات اسلامی آکسفورد آنلاین" نوشته Cheryl LaGuardia کتابداری دانشگاه هاروارد امریکا است؛این مقاله در سال ٢٠٠٨م نشریه کتابخانه (Library Journal, 1/15/2008)منتشر شد.

مطالعات اسلامی آکسفورد آنلاین (OISO):

مطالعات اسلامی آکسفورد آنلاین (OISO) شامل بیش از 3000 مدخل متنوع از آثار مرجع آکسفورداست؛ حدود 1000 شرح حال ,160 منبع اصلی ، 138 عکس و 233 اثرفصل بنی شده  از دیگرعناوین علمی آکسفورد, همراه با مواد قرآنی وخط های زمانی . مقالاتی از دایره المعارف  جهان اسلام آکسفورد   ، دایره المعارف جهان اسلامی مدرن آکسفورد و جهان اسلام آمده است : گذشته و حال ، فرهنگ لغت اسلام آکسفورد ، تاریخ اسلام آکسفورد ، و آنچه هر کس برای دانستن درباره اسلام نیاز دارد، که همه آنها را می توان به جان ال اسپوزیتو ، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه جورج تاون و سردبیر OISO نسبت داد.

تفسیر قرآن (ترجمه امیرحسین زاده) و قرآن (ترجمه MAS  عبدلله حلیم) شامل ، به عنوان اولین نسخه الکترونیکی کشف اللغات قرآن از هانا ای. کاسیس E. Kassis ، که واژه ها انگلیسی و ترجمه مترادف عربی آنها نوشته شده باعبارات ، فصل ها و آیات  در قرآن برای کسانی که به عربی تسلط ندارند. همچنین سیستم  آیه قرآنی را به بخش مربوطه در متن قرآن پیوند می دهد. پایگاه اطلاعاتی توسعه خواهد یافت و بطور منظم  با محتوا به سفارش سردبیر به روز خواهد شد.

چگونه کار می کند؟

صفحه اصلی به عنوان رابط جستجو و مرکز مطالعه عمل می کند. عنوان فایل به طور واضح و مشخص در بالای صفحه نمایش دیده می شود، با جعبه جستجو ساده در راست و نوار زیر آن که شامل لینک های صفحه جستجو ، مرورگر ، مطالعات قرآنی, جدول زمانی ، منابع آموزشی,سیستم جستجوی آیه قرآن  و مبدل تاریخ بین تاریخهای غربی و اسلامی است.

در زیر نوار ابزار عکسی از جان ال اسپوزیتو ، با نامه ای از اوکه شرح می دهد چرا و چگونه پروژه OISO صورت گرفت ، و همچنین به عنوان "تمرکز بر پنجره" که هدایت می کند به مقاله در موضوع مورد علاقه جهان اسلامی.  آکسفورد به مقاله های جدید در موضوعات خاص ، همراه با لینک برای مطالعه بیشتر ، [خواهد بود] منتشر شده در طول سال اشاره می کند.

"در زیر این بخش از صفحه نمایش عکسی در سه قاب از نقاط دسترسی به محتوای طرح درکنار یکدیگر قرار دارد : اطلاعات بیشتر (پیوند شما به مرورگری از شرح حال بر حسب موضوع و دوره) ، آنچه در داخل است (با لینک به مطالب ، عکس ها ، منابع اولیه ،جدول زمانی ، و مواد مطالعه  قرآنی) و تازه ها (همراه با لینک به روز رسانی برنامه ، تمرکز بر مقالات و راهنما گردش).

جستجو به شما گزینه های اصلی برای جستجو ، زندگی نامه ، تصویر ، منبع اصلی ، منابع جستجو ، جستجو در قرآن وراهنمای الفبایی ، با گزینه های داخلی درباره تازه واردان  به مطالعات اسلامی و محققان پیشرفته (جستجو بر اساس دوران خدمت ، موضوع ، منطقه ، شاخه ای از اسلام ، متن ، و غیره).

شما می توانید مرورگر درسیستم با موضوع ، شرح ها ، کارهای فصلی ، منابع اولیه ، و یا تصاویر به جستجو بپردازید. لینک مطالعات قرآنی شما را به دو ترجمه قرارداده شده پیوند می دهد ، و همچنین به کشف اللغات. لینک جدول زمانی به شما اجازه مشاهده سه جدول زمانی را می دهد : یکی برای رویدادهای اسلامی ، یکی دیگر برای رویدادهای جهان و سومی که ترکیبی از هر دو است. آموزش منابع شامل منابع اینترنتی (30 پیوند به وب سایت های اسلامی) ، لینکی به "آن نچه هر کس نیاز دارد برای دانستن درباره اسلام" واژه نامه اصطلاحات اساسی اسلامی ، لینکی به "تمرکز بر" مقاله ها ، و لینکی به مواد کتابشناختی . مانند صدا دارد؟ است.

آیا می توان از آن استفاده کرد؟

من نخست یک جستجوی ساده  برای "ممالیک/mamluks ،"انجام دادم و 43 نتیجه : 31 مدخل ، سه شرح حال ، هشت فصل و یک منبع اصلی به دست آوردم. زمانی که من به هر مدخل توجه کردم ، منبع آن مشخص شده بود( به عنوان مثال ، فرهنگ لغت اسلام آکسفورد) ، و لینک  های فعال مربوط به محتوا در سمت چپ صفحه نمایان بودند. در پایین صفحه نمایش پیوندهای برای چاپ ، ایمیل و زبانهای دیگر ، و همچنین پیوندی برای انجام جستجوی جدید خودکار با عنوان"مراجعه به این" قرار  دارد.

سپس من به دنبال متن کامل "آقاخان" و مواد مربوطه به "امامان اسماعیلی نزاری پس از حسن علی شاه بودم.

جستجوی بعدی من درباره" حقوق زنان " 56 نتیجه دربرداشت ، از جمله" تفسیر فمینیستی از حقوق زنان در اسلام "نوشته فاطمه مرنیسی. برای هر دو این جستجوها ، از من خواسته شده توسط دوران ، موضوع ، و یا منطقه که در سمت چپ صفحه لینکی برای انجام آن بود به جستجوی محدود بپردازم. وقتی که من این جستجو را به دوره ای از 1800-1914(امپریالیسم) محدودکردم ، تنها یک نتیجه باقی ماند: "آزادی از زن و زن جدید" از قاسم امین. در هر نقطه از نتایج جستجوی من ، لینک هایی در سمت چپ صفحه با لینک های مربوط به مواد بیشتر ظاهر می شدند.

شکل جستجو راه بسیار خوبی برای کشف دامنه مطالب در اینجا  است اما راهی ناکارآمد در انجام دادن یک بررسی است : پس از یک ساعت و نیم بازدید از سایت ,کارهای قرار داده شده و منابع اولیه ، من مبهوت عمق و وسعت اطلاعات موجود بودم اما یک کلمه در مورد آن نوشته نشده!

چه را عوض کنم؟

 یک چیز برای اطمینان : در جست و جو / صفحه اصلی جستجو ،من می خواستم متن کامل را  به جای مدخلی/ عنوان فصل ,نخستین گزینه در جعبه جستجو. پس از همه ، این منابع الکترونیکی است. دیگر از آن : من نخواستم تلاش کنم برای تعمیرچیزی که خراب نیست و ،مرکز قوه محرکه است.

هزینه چه اندازه است؟

آکسفورد برای این فایل با استفاده از ساختار منطقی قیمت گذاری تلاش نموده است : در محدوده 395 $ برای مدارس متوسطه ، 895 $ برای  دسترسی انفرادی کاربر همزمان ، 1495 $ برای موسسات (ثبت نام کالج ها و دانشگاه ها تا 1000 ، دو ساله کالج تا 10،000 ، کتابخانه های عمومی با بیش از 100،000 عضو و دولتی / سازمان های غیرانتفاعی با بیش از 500 گستره دسترسی به شبکه) و تا 4295 $ برای مؤسسات رده بالا با بزرگترین FTE و جمعیت خدمات می دهد.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید